İncir Uyutması

 

Bu tarifimiz ile şimdi sizlere geleneksel tatlılarımızın hep şerbetli ve hamurlu olmadığını kanıtlayacağız. Karşınızda kalorisi can yakmayan, diyabetlilerin de rahatlıkla tüketebileceği ve tatlı krizlerinizi şıp diye kesecek en güzel geleneksel tatlılarımızdan “incir uyutması”! Tarifimizin içeriği ise bizce şahane. J

Yazın taze taze toplanıp, kışları afiyetle tüketilmek üzere kurutulmuş incirleri alıyoruz. Minik minik doğrayıp ılık sütün içinde bekletiyoruz. Şeker ihtiyacımızı tamamen kesmesi içinde tarçından, muskattan, toz zencefilden yardım alıyoruz. İncirler, oda sıcaklığında sütü mayaladıkça kıvamları da yoğunlaşıyor. Ortaya muhallebiye benzer, şekersiz, çok pratik ve her kaşığı lezzet dolu tarçınlı incir uyutması çıkıyor.

Minik bir püf noktası verelim. Bu tadı damağınızda kalacak sağlıklı tatlıyı kapalı cam kavanozların içinde ve buzdolabında üç gün kadar saklayabilirsiniz. Bu şekilde muhafaza ederseniz keyif ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Malzemeler: 

1 litre süt

13 adet kuru incir

1 çay kaşığı tarçın

Üzeri için: 

Tarçın

Pişirme Önerisi: İçerisine yenibahar, muskat, zencefil gibi farklı baharatlar ilave edebilirsiniz.

Hazırlanışı: Kuru incirleri sıcak suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Kuru incirleri suyun içinden çıkarın ve sap kısımlarını dahil etmeden minik küpler halinde doğrayın. Sütü orta boy bir tencerenin içine alın. Kaynama noktasına gelene kadar ısıtın. Ama kaynatmamaya özen gösterin. Bir kabın içine doğranmış incirleri, ısıtılmış sütü ve tarçını ilave edin ve karıştırın. Kabın ağzını kapatarak oda sıcaklığında yaklaşık 20 dakika bekletin. İncirlerin şiştiğini gözlemleyeceksiniz. İncirler şiştiğinde el blenderı ile tüm malzemeleri ezerek karıştırın. Ağzını yeniden kapatarak oda sıcaklığında yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Ardından dolapta 2 saat kadar dinlendirin. Çıkarıp üzerini süsleyerek afiyetle tüketin.

Servis Önerisi: Üzerini daha yoğun seviyorsanız tarçın ile ya da dilerseniz antepfıstığı ve ceviz ile de süsleyerek servis edebilirsiniz.

DİĞER MAKALELER

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul