Yemiş Bar

 

Günümüzde çocukluk çağında obezite sıklığı hızla artmakta ve bunun en önemli nedenleri arasında enerjisi yoğun besinlerin (abur/cubur, şekerli içecekler, fast-food, hazır yiyecekler vs) tüketiminde artma ve hareketsiz yaşam vardır. Birçok araştırma, çocuklarda Tip 2 diyabet için en önemli risk faktörünün “obezite” olduğunu gösteriyor. Bu durumda sağlıksız beslenmenin hem obezite hem de Tip2 diyabet için en önemli risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarda şeker hastalığı bir kez oluşunca yaşam boyu sürer. Bu sebeple diyabetli çocuklar insülin ve beslenme saatleri ile belirlenen bir yaşam düzenlerinde yaşarlar. Sadece çocukların değil başta tüm diyabetlilerin ve aslında hepimizin kan şekerini hızlı yükselten glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durmasında yarar var. Bu değerli bilgilerden sonra özellikle diyabetli çocuklarınıza gönül rahatlığıyla yedirebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz. Yapımı kolay ve tadı lezzetli sağlıklı atıştırmalık tarifimiz Yemiş Bar’ın detayları işte aşağıda : 

 

Malzemeler:

6 avuç kuru dut

7-8 adet kuru incir

10-12 adet gün kurusu

1 avuç ceviz

2 avuç badem

Hazırlanışı: 6 avuç kuru dut, 7-8 adet kuru incir ve 10-12 adet gün kurusunu robotta rahat çekebilmek için malzemelerin hemen hemen yarısına gelecek şekilde sıcak su ekleyin. Dut ile bademi robota koyun ve  ufak parçalar haline gelene kadar çekin. Bu karışımı bir kaba alın. İncirleri, daha rahat çekilebilmesi için bir kaç parçaya bölün ve robotta çekin. Bu çektiğiniz incirlerin yarısını hazırladığınız dut karışımına ekleyin. Sonra kayısıları da birkaç parçaya bölün ve 1 avuç cevizle beraber robota ekleyin. Kalan incirleri de kayısı karışımına ekleyin ve 5-6 tane karanfilin tepelerini ufalayarak bu karışıma ekleyin.

Fırın tepsinize fırın kağıdı yerleştirin ve bu karışımları üzerine 1 parmak kalınlığında olacak şekilde yayın, isterseniz pasta kalıpları ile şekiller de verebilirsiniz ve daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Fırında 50 derecede yaklaşık 5-5,5 saat bekletin. Böylece iyice kuruyacak ve pestil lezzetinde çikolata alternatifi sağlıklı bir atıştırmalığınız olacak. Çocuğunuza da gönül rahatlığı ile kendinizin yaptığı bu atıştırmalıktan yedirebilirsiniz. #sensörünükızdırmayacaktarifler

DİĞER MAKALELER

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul