Şeker Hastalığı Belirtileri

 

Şeker belirtileri (şeker hastalığı belirtileri), kişilerin kendilerinde birçok sebeple gözlemleyebileceği diğer belirtilerle karışabilir. Bu belirtilere bakılarak diyabet teşhisi konulmaz. Ancak diyabet belirtileri gösteren kişilerden şeker ölçümü için şeker testi yaptırması istenerek tanı için veri alınır. Tüm bu süreç hekim gözetiminde gerçekleştirilir.

 

Şeker Hastalığı ( Diyabet ) Belirtileri Nelerdir?

 

Temelde şeker belirtileri (diyabet belirtileri), kandaki yüksek glikoz kaynaklıdır. Ancak bazen bu belirtilerin çok yoğun hissedilmediği ve kişinin organ hasarı düzeyine örneğin görme kaybı seviyesine geldiğinde diyabet tanısı ile karşılaştığı da biliniyor. Diyabetli olduğumu nasıl anlarım sorusunun yanıtı hekime başvurarak kan şekeri değerleri için test yaptırmaktır. Ancak bazı belirtiler, şekerinizin olduğuna dair ipuçları verebilir ve  ve hekiminize danışmanız gerekebilir.

Diyabet nasıl anlaşılır (Şeker hastalığı nasıl belli olur) çok sorulan bir sorudur ve  diyabet belirtilerinden en yaygın olanları; sık idrara çıkma, aşırı susama, kilo kaybı, iştah artması, gergin ve değişken ruh hali, karın bölgesinde genişleme şeklinde özetlenebilir. Belirtileri aşağıda tek tek inceleyelim:

 

Sık İdrara Çıkma

Böbrekler, kan şekeri belirli bir düzeye gelene dek şekeri filtreler ve tutar. Yani kandaki glikoz idrara geçmez. Ancak kandaki glikoz seviyesi 160mg/dl’yi geçtiğinde böbreklere glikozu tutamaz ve su atılımı arttırırlar. Bu da sık idrara çıkmaya neden olur.

Sürekli Susama

Pek çok diyabetli, gün içinde sürekli olarak su içer. Yoğun su tüketiminin nedeni sık idrara çıkmadır.

Kilo Kaybı

Diyabetli, aşırı su tüketimi ile kilo kaybedebilir. Ancak bu, istenen bir kilo kaybı değildir. Zira kas yıkımı ağırlıklıdır. Kan şekeri yüksekliğinde keton cisimciklerinin oluşumu ve kas yıkımı gerçekleşebilir.

Bulanık Görme

Kandaki glikoz seviyesinin yüksekliği, bulanık görmeye neden olur. Bunun ana nedeni, kandaki glikoz seviyesinin yükselmesi ile artan idrara çıkmanın neden olduğu sıvı kaybıdır. Vücudun tüm dokularından su çekildiği için göz ve göz merceği de sıvı kaybeder ve odaklanmakta zorlanır.

Bulantı ve Kusma

Diyabet ilerlediğinde insülin üreten pankreas hücreleri zarar görür. İnsülin eksikliği de hücrelerin kandaki glikozu kullanamamasına neden olur. Enerji üretmek için yağ hücreleri yıkımı başlar ve keton cisimcikleri oluşur. Ketonlar hücrelere enerji sağlar; ancak kanın asitlik düzeyini de artırırlar. Bu duruma da ketoasidoz adı verilir. Mide bulantısına neden olur. Çocuk çağı diyabetinde, söz konusu bulantı, kusma şikayetleri çok yaygındır.

Enfeksiyonlara Eğilim

Diyabetli kişilerde enfeksiyon eğilimi daha fazladır. Bu da daha kolay grip olma gibi sonuçlar doğurabilir. İdrar yolu enfeksiyonu da daha sık görülebilir.

Cilt Sorunları

Diyabetli kişilerde cilt kuruması artar. Bu da kaşıntıyı tetikler. Ayrıca ayak bakımı da çok önemlidir.

Adet Düzensizliği

Kadınlarda insülin eksikliğine bağlı olarak adetten kesilme, adet düzensizliği görülebilir.

 

Kaynak 1: Zehra Durna, Diyabetin Sınıflandırılması ve Tanı Kriterleri, www.tdhd.org

 

 

DİĞER MAKALELER

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul