Şeker Hastalığı Testi

 

Halsizlik, ağız kuruluğu, artan şeker tüketme ihtiyacı ya da acıkınca gergin olma gibi haller, pek çok kişinin “diyabet olduğumu nasıl anladım” sorusuna yanıt oluyor. Fakat öncelikle bilmeniz gerekir ki  bazı genel yaygın belirtileri hissediyor olmanız diyabetli olduğunuzu göstermez. Bu konuda tanı ancak hekim tarafından konulabilir. Hekim ise diyabet tanısı koymak üzere mutlaka kan şekeri testi ya da kan şekeri ölçümü isteyecektir. Başka bir deyişle kan şekeri değerlerini yakından gözlemlemek isteyecektir.

Şimdi, diyabet testleri (şeker hastalığı testi) aç karnına mı yapılıyor, şeker testi nedir, şeker testi sonucu nasıl değerlendirilir gibi soruların yanıtlarına bakalım…

 

Şeker Testleri

 

Şeker testleri ya da diyabet tanısına yönelik kanda glikoz testleri farklılık gösterebilir. Aç karnına yapılan ölçümler, tok karnına (öğünden 2 saat sonra) yapılan testler, gebelik için kan şekeri testi gibi...

 Diyabet tanısı için yapılan testler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  1. Açlık plazma glikozu (APG)
  2. Rastlantısal plazma glikozu
  3. Oral glikoz tolerans testi
  4. HbA1C testi

 

Yukarıdaki testlerden en az biri, hekimin tanı koyması için yeterli veri olarak kabul edilir. Test sonucuna göre diyabet tanısı konulan kişi için beslenme, egzersiz önerileri yapılabilir. Bunun yanında düzenli şeker ölçümü istenebilir. Bu amaçla evde şeker ölçümü cihazları kullanılarak kişinin anlık glikoz takibi yapması amaçlanır. Şeker ölçüm cihazları ile yapılan ölçümler belirli periyodlarla hekimle paylaşılır.

 

Evde Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

 

Kendi kendine şeker ölçümü için parmak ucu delme yöntemini kullanabilir ya da parmak delmeden şeker ölçümü yapılabilir. Parmaktan şeker ölçüm cihazları ile parmağın ucunu delerek aldığınız kan örneğini cihazla ölçmeniz ve sonucu bir deftere not etmeniz gerekir. Bu işlem, genellikle acı verici ve konforsuzdur. Hem her ortamda yapılmasının güç olması hem de sürekli olarak parmak delmenin rahatsız edici etkisi kişinin moralini de bozabilir. Ayrıca günlük aktiviteleri de olumsuz etkiler. Diğer yandan anlık bir kan şekeri ölçüm verisi sunması, aslında gün içinde değişen değerleri yakalayamaz. Bu da gerçekçi veri elde etme konusunda yetersiz bir test elde etmenize neden olur.

 

Parmak Delmeden Şeker Testi

 

Kendi kendine şeker testi için tek yöntem parmak delme ile kan örneği almak değildir. FreeStyle Libre ile kolunuza uygulayacağınız şeker ölçüm sensörü, gün boyu ağrısız, acısız, zahmetsiz bir şekilde sürekli şeker ölçümü yapmanızı sağlar. Anlık bir veri yerine tüm günlük dalgalanmaların görüntüsünü almanızı sağlar. Gün içerisindeki tüm aktivitelerinizin şeker seviyenize yansımasını takip edebilir, buna göre aktivitelerinizi diyabetinizi en iyi şekilde yönetmek üzere düzenleyebilirsiniz. Üstelik sizin bir not defteri tutmanızı gerektirmez. FreeStyle Libre okuyucusu size detaylı ve kolay anlaşılır raporlar sunar hem bu raporları hem de detaylı sağlık uzmanı raporlarını hekiminizle kolayca paylaşabilirsiniz. Bunun için sadece okuyucunuzla birlikte size gönderilen ara kablo aracılığıyla okuyucunuzu bilgisayarınıza bağlamalısınız.

 

Kaynak 1: 45. Ulusal Diyabet Kongresi Diyabet Tanı ve Tedavi Rehberi

 

 

 

 

 

DİĞER MAKALELER

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul