Şeker Ölçüm Cihazları ve FreeStyle Libre 

 

Şeker ölçüm cihazları, diyabet tanısı ve tedavisinde büyük önem taşır. Kişinin kendi kendine yani bir sağlık kurumuna gitmeden anlık şeker ölçümü yapmasına ve hekimin belirttiği aralıklarla yapılan ölçümlerin sonuçlarını not alarak bir izlem elde etmesine yardımcı olurlar. Şeker ölçüm aletleri, farklı çalışma prensiplerine sahip olmakla birlikte temelde, diyabetin izlenmesini amaçlarlar.

En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi ya da şeker ölçüm cihazı fiyatları nasıl gibi soruların yanıtlarına da bakalım.

 

Şeker Takibi Hakkında

 

Diyabetliler için sürekli şeker ölçümü ve izlemi gereklidir. Bu amaç

la kendi kendine kan şekeri ölçümü yapmayı sağlayan kan şekeri ölçüm cihazları kullanılır. Cihaz ile kişi, anlık kan şekeri ölçümünü yapar ve elde ettiği veriyi bir tablo üzerine işaretler. Bu verilerle hekim, diyabet tedavisine yön verir. Diyabetlinin durumu kontrol altına alınır, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı üzerinde gerekli planlamalar sağlanır. Ancak pek çok kişi için gündelik yaşamın koşuşturmacasında kan şekeri ölçümü yapmak ve genellikle kullanılan yöntem olan parmak delme ile veri elde etmek epey konforsuzdur.

Ayrıca parmak delerek yapılan kan şekeri takibi ile gün içerisindeki sadece bir kaç anın verisi değerlendirilebilir ve bu arada birçok hipoglisemi ya da hiperglisemi atağı gözden kaçıyor olabilir.

 

Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

 

Şeker ölçümünde açlık ve tokluk olmak üzere iki ana uygulama söz konusudur. Bir de ölçüm yapıldıktan sonra not etmek ya da verileri daha sonra hekimle paylaşabilmek önemlidir.

Evde şeker ölçümü için kullanılan cihazlarla sistemli bir biçimde şeker testi yapabilirsiniz. Yaygın olarak parmaktan kan alma yöntemi ile veya yeni nesil parmak delmeden şeker ölçümü yapan cihazlar ile işlemi kendi başınıza yapabilirsiniz.

Parmak delmeden şeker ölçümü yapan FreeStyle Libre teknolojisi ile üst arka kola takılan bir sensör ile kandan değil hücreler arası sıvıdan şeker ölçümü yapılır. 

Açlık Kan Şekeri ve Tokluk Kan Şekeri Ölçümü

Hekimin özellikle belirttiği bir durum yoksa, açlık kan şekeri, ana öğünden önce bakılan şeker seviyesidir. Eğer insülin iğnesi ya da ilacı kullanıyorsanız  bunları da uygulamadan önce açlık kan şekeri ölçümü yapmalısınız. Tokluk kan şekeri ölçümü ise ana öğünden 2 saat sonra bakılan şeker seviyesidir.

 

Ölçümleri Not Etmek Önemli

 

Şeker ölçüm cihazı ile aldığınız verileri değerlendirmek üzere hekiminizle paylaşmalısınız. Bu bilgiler ışığında hekim, size uygun tedavi için gerekli planı çizecektir. Ancak genellikle şeker ölçümü sonrasında bir deftere not almak, doğru ölçümü yapmak ya da doğru ifade etmek konusunda karışıklıklar yaşanır.

 

Şeker Seviyenizdeki Değişimi Hekiminizle Paylaşmanın Önemi ve FreeStyle Libre

 

Her saat ve her günkü glukoz seviyeleriniz farklıdır. Şeker ölçümü yaptığınız anın verisi önemli olsa da söz konusu değişimi izleyememek diyabet kontrolünde bir eksikliktir. FreeStyle Libre kullanarak siz, gündelik yaşantınıza devam ederken ortaya çıkan şeker seviyelerini de izlemek mümkün olur. FreeStyle Libre yazılımı, 24 saatlik periyotlarda datalarınızı kaydeder, günlük kan şekeri değişim seyir raporu oluşturur. Bu yöntemle glukoz datanızı gözlemlemek, günlük glukoz değerlerinde hedef aralıktan ne kadar sapma olduğunu gösterir.

Sensörünüzün takılı olduğu süre boyunca her 15 dakikada bir şeker veriniz sisteme otomatik kaydedilir ve bunun için sadece 8 saatte bir okuyucunuzla sensörünüzü okutmanız yeterli olur. Toplanan veriler detaylı ve kolay anlaşılır grafiklere dönüştürülerek hem sizin gün içerisinde şeker seviyelerinizi takip etmenize hem de doktorunuzla detaylı ölçüm sonuçları paylaşabilmenize imkan sağlar. 

Kaynak 2: Dr. Kamil Başköy, Diyabet Takibinde CGMS, Teknolojik Yaklaşımlarla Diyabet Hemşireliği Sempozyumu 06.04.2017- İstanbul.   

DİĞER MAKALELER

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul