Sürekli Şeker Ölçümü

 

Sürekli şeker ölçümü ile diyabet kontrolü ve tedavisinde  önemli bir aşama kaydetmek mümkün. Elde edilen sonuçlara göre uygulanacak plan ve öneriler, kişinin yaşam kalitesine olumlu etki etmeyi amaçlar. Bu nedenle şeker değerleri için ölçüm yapılması önemlidir.

Diyetle, egzersizle, doğru yaşam tarzı benimsenerek ya da insülinle kişinin normal kan şekeri seviyesine ulaşması sağlanarak yaşam konforunun artması amaçlanır. Bu süreçte hekim için ve diyabetli için en önemli yol gösterici şeker hastalığı testlerinin ya da şeker ölçümlerinin verdiği sonuçlardır. Bu nedenle şeker düzeyini sürekli hedef aralıkta tutmak öğrenmek gereklidir. Kandaki glikoz düzeyinin incelenmesi konusu, aç karnına şeker ölçümü, açlık gerektirmeyen şeker ölçümü, idrarda şeker ölçümü, gebelikte şeker ölçümü sensör teknolojileriyle sürekli şeker takibi gibi farklı başlıklar altında incelenir.

Kişiye diyabet tanısı konulmuş ise düzenli olarak şeker kontrolü yapması istenir. Burada kendi kendine şeker ölçüm cihazı kullanımı başlar. Evde şeker ölçümü ya da kendi kendine şeker testi yapma sürecinde aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.

 

Kendi Kendine Şeker Ölçümünde Kullanılan Yöntemler

 

Günümüzde glikoz seviyesini öğrenmenin birden fazla yolu var. Bir laboratuvara giderek şeker testi talep edebilirsiniz. Buna halk arasında kanda şekere baktırma da denir. Aldığınız sonucu hekiminizle paylaşarak değerlendirme isteyebilirsiniz. Ancak hekiminiz sürekli ve düzenli olarak kan şekeri ölçümü yapmanızı isterse kendi kendine glikoz testi yöntemlerini denemelisiniz. Bu amaçla kullanabileceğiniz ürünleri kabaca şöyle listeleyebiliriz:

  • Renk değiştiren kağıtlar: Parmak ucundan kan alarak kimyasal özelliğe sahip olan kağıt üzerine damlatmanız gerekir. Buradaki renk değişimi izlenerek bir seviye belirlenir. Bu yöntem, çok net bir veri sunamaz. Ayrıca parmak delmenin güçlüğü de var. Söz konusu kağıtların son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekir. Diğer yandan bu özel kağıtlar, nem, hava değişimi gibi detaylardan çok kolay etkilenir.
  •  
  • Parmaktan kan şekeri ölçüm cihazları: Çok popüler olan bu cihazları kullanmak için yine parmağınızı delerek kan örneği almanız gerekir. Burada da alınan örnek cihaza okutularak ilk yönteme göre daha net bir veri elde edilir. Ancak hemen her koşulda parmak delmek, hijyenik ve sakin bir ortam bularak işlemi tamamlamak çok kolay olmaz. Diğer yandan alacağınız kan şekeri değerleri, sadece o anın verisini yansıtır. Sonuçları sürekli olarak not etmeniz gerekir.
  • Sensör teknolojileriyle sürekli şeker takibi: Parmak delmeye gerek kalmadan üst arka kola uygulanan bir şeker ölçüm sensörü ile gün boyu şeker seviyesi ölçülebilir. Kişi, ölçüm yapılırken bunu hissetmez bile. Üstelik sadece bir anın şeker değeri değil gece ve gündüz gerçekleşen tüm şeker trendi görülür. Bu da koşarken, yemekten hemen sonra, açken, uyurken yani değişen koşullarda da takip anlamına gelir. Sonuçları sistem sizin yerinize not eder hatta analiz ederek glikoz değişkenliği raporu gibi detaylı ve kolay anlaşılır raporlar oluşturur. Sizin ayrıca not tutmanız gerekmez. Hekiminizle kolayca paylaşacağınız raporlarla diyabet yönetiminde öne geçersiniz. Sensörler kan glikoz seviyelerini değil hücreler arası sıvı glikoz seviyelerini ölçer. Bu ölçüm yönteminin parmak delerek yapılan ölçümlere alternatif olarak kullanılabileceği onaylanmıştır.
  •  
  • İdrar testleri: Hastane koşullarında idrarda kan şekeri araması yapılır. Ancak evde de idrar testi ile kan şekeri düzeyi ölçülebilir. Özellikle insülin alan diyabetlilere önerilen bu testlerin çok net bir veri sunamadığının altını çizmekte fayda var.
  •  

Kendi Kendine Şeker Ölçümü Şart mı?

 

Diyabetlilerin evde kendi kendine sürekli şeker takibi yapması kolay ve ucuz glisemi kontrolü sağlar, hipoglisemi ve hiperglisemi ataklarının tespiti ve gerekli önlemlerin alınması, komplikasyonların erken tanısı ve gelişiminin geciktirilmesi hatta önlenmesi açısından gereklidir. Bu amaçla parmaktan kan alma ile veya FreeStyle Libre gibi parmak delmeye gerek kalmadan şeker testi yapan cihazlarla süreci kolaylaştırabilirsiniz. Peki, kendi kendine takipte kullanılan yöntemlerde nelere dikkat etmeli? Bu soruya iki ana yöntem üzerinden yanıt verelim. İlk konumuz, parmak delme ile kan şekeri testi yapmak.

1.   Parmaktan Kan Alarak Şekerine Bakarken!

Kendi kendinize kan şekeri değeri alırken eğer parmaktan kan alma ile ölçüm yapan bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat ediniz. Ellerinizi sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın. Böylece hem hijyen sağlayacak hem de kan akışını hızlandıracaksınız. Cihazın örnek almak için kullanılan iğne ucunu parmağa batırdıktan sonra çıkan ilk kanı peçete ile silin ve sonraki kanı örnek olarak kullanın. Ölçüm yapıldıktan sonra çıkan sonucu defterinize not edin.

2. Parmaktan Kan Almadan Şeker Ölçümü Yaparken!

FreeStile Libre ile parmağınızı delmeden kendi kendinize şeker testi yapabilirsiniz. Pre- diyabette, Tip1 ve Tip2 Diyabette çok değerli olan ve tüm günün değerlerini yansıtan şeker raporları elde edebilirsiniz. Üst kolun arkasına uygulanan sensör, sizi rahatsız etmez hatta fark edilmez. Gün içindeki şeker dalgalanmalarını gösteremeyen anlık şeker seviyesi sunan şeker testlerinden çok daha detaylı ve yardımcı veriler verir. Üstelik sonuçlar için günlük tutmanıza da gerek yok. Ayrıca okuyucu üzerindeki trend oku ile şeker gidişatınızı takip edebilir buna göre diyabetinizi çok yüksek bir farkındalıkla yönetebilirsiniz. Peki, FreeStyle Libre kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Burada eksiksiz bir glisemik endeks için sensörün 14 gün boyunca düzenli kullanımı önemlidir. Ayrıca okuyucu ile her 8 saatte bir sensörünüzü okutmanız gereklidir. Sensörü yara, leke, ben, dövme, ameliyat izi olmayan bir yere uygulamanız gerekir.Cildin tüylü olmamasına, nemli ya da terli olmamasına da dikkat edilmelidir. FreeStile Libre okuyucusu ile anlık şeker verinizi, son 8 saatin değerlerini, şeker seviyenizin yükselme ya da düşme trendini görüntüleyebilirsiniz. Sensör aktive edildikten bir saat sonra ilk okumayı alabilirsiniz. Vücudunuz ile sensörün uyumu için bu minimum bir saatlik süreye ihtiyaç vardır. 

Şeker ölçüm okuyucusunu sensörün 4cm yakına tutmanız okuma yapmak için yeterli. Şeker ölçümü kalitesi kıyafetlerinizden etkilenmez. Yazın denizdeyken, duşta, terleme gerektiren sporlarla ilgilenirken bile sensörünüzü kullanabilirsiniz. FreeStyle Libre ile kandan şeker ölçümü yapılmaz, interstisyel sıvı da denilen hücreler arası sıvıdan şeker ölçümü yapılır. Bu ölçüm yönteminin güvenilirliği kanıtlanmıştır. Fakat glikoz düzeylerinin hızla değiştiği durumlarda, interstisyel (hücreler arası) sıvı glikoz düzeyleri kan glikoz düzeylerini doğru olarak yansıtmadığında veya sistem hipoglisemi ya da yaklaşan hipoglisemi uyarısı verdiğinde veya belirtiler sistem okumalarıyla uyuşmadığında kan şekeri ölçüm cihazı ile parmaktan ölçüm yapılması gerektiğini hatırlatmak isteriz. FreeStyle Libre yazılımını indirerek verileri ve raporları okuyabilir, hekiminizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Kaynak 1:      Dr. Kamil Başköy, Sürekli Glikoz Monitorizasyon Sistemleri, Teknolojik Yaklaşımlarla Diyabet Hemşireliği Sempozyumu 06.04.2017- İstanbul,

 

DİĞER MAKALELER

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul