SIKÇA SORULAN SORULAR

Cevap bekleyen sorularınız mı var? Aşağıdaki anahtar kelimelerin yardımıyla cevaplara hızlıca ulaşabilirsiniz

FreeStyle Libre Diğer sorular
FreeStyle Libre Hakkında Diğer Sıkça Sorulan Sorular
 • Birçok raporda bulunan Ambulatuvar Glukoz Profili (AGP) grafiği zaman içinde değişen glukoz düzeyleri için görsel bir referans sağlar. 5 günlük veya daha fazla sürelik sensör glukoz verileri 24 saatlik tek bir çizelgede birleştirilir ve bu verilerin grafiği çizilir. Verilerin bu şekilde grafiğini oluşturarak, günün belirli bir saatinde ortak olan değişkenlik örüntülerini seyirlerini görebilirsiniz.

 • Hayır, raporlara okuyucu bir bilgisayara bağlı olduğunda erişilebilir. Ancak sağlık uzmanınız e-posta üzerinden raporlarınızın pdf versiyonunu gönderebilirsiniz (sağlık uzmanınızın izni ile).

 • Hayır, Kolaylık için, okuyucuda kan glukozu ve keton okumaları için kullanılabilen, bütünleşik bir FreeStyle Optium kan glukoz ve keton metre bulunmaktadır.

 • Evet, entegre kan glukozu metresi kullanıldığı zaman sistem, entegre insülin dozu hesaplama fonksiyonu olduğundan önerilen yemek zamanı insülin dozunu hesaplayabilir. Bu özelliğin kan glukoz test bandı portu kullanıldığında çalıştığını ve sağlık uzmanı tarafından etkinleştirilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

 • Evet, Freestyle Libre Flash Glukoz Takip Sistemi, şeker hastalığı olan kişilerdeki (4 yaş veya daha büyük) interstisyel sıvı glukoz seviyelerini ölçmek için endikedir. Çocuklardaki kullanımı (4-17 yaş), en az 18 yaşında bir hasta yakınının gözetimini gerektirir.

 • İnsülin hesaplayıcı iki kurulum modunun birindeyken (Basit veya Gelişmiş) insülin hesaplayıcıya girilmiş ayarları kullanır; bu özellik insülin kullanımını anlamış olmayı ve sağlık uzmanı tarafından ayarlanmış olmayı gerektirir. Girdikleri ayarları, entegre kan glukoz metreden alınan glukoz okumasını ve kullanıcının sağladığı karbonhidrat bilgisini (gramaj veya porsiyon olarak) kullanarak okuyucudaki insülin hesaplama yazılımı önerilen insülin dozunu hesaplar.

 • İnsülin hesaplayıcı iki kurulum modunun birindeyken (Basit veya Gelişmiş) insülin hesaplayıcıya girilmiş ayarları kullanır; bu özellik insülin kullanımını anlamış olmayı ve sağlık uzmanı tarafından ayarlanmış olmayı gerektirir. Girdikleri ayarları, entegre kan glukoz metreden alınan glukoz okumasını ve kullanıcının sağladığı karbonhidrat bilgisini (gramaj veya porsiyon olarak) kullanarak okuyucudaki insülin hesaplama yazılımı önerilen insülin dozunu hesaplar.

 • Hayır, insülin hesaplayıcı, yalnızca hızlı etki eden (yemek zamanı veya kısa etkili) insülin dozlarında size yardımcı olabilir. İnsülin hesaplayıcınız sağlık uzmanınız tarafından ayarlanmalıdır.

 • Basit ayar, yemeklerden önce sabit dozda hızlı etki eden insülin kullanan kullanıcılar içindir. 'Gelişmiş ayar' karbonhidrat sayımı yapan ve/veya yemeklerde hızlı etki eden insülin dozlarını ayarlamak için doğrulama faktörü kullanan kullanıcılar içindir. İnsülin hesaplayıcınız sağlık uzmanınız tarafından ayarlanmalıdır.

 • FreeStyle Optium b-keton test bantlarını (reçeteyle satılır) kullanarak kan keton düzeylerinizi kontrol etmek için bütünleşik metreyi kullanabilirsiniz. Kan keton testini yalnızca parmak ucunuza uygulayabilirsiniz. Test bandı talimatlarını bütünleşik metreyi kullanmadan önce test bandı kullanma talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

 • Flaş glukoz takip glukoz okumalarını fark ettirmeden elde etmenin yeni, kullanıcı dostu bir yoludur. Flaş glukoz takip sistemi mevcut glukoz okumasını gösteren eksiksiz bir tablo sunar ve bunun yanında sensörü okuyucuya okutarak glukoz düzeylerinizin nasıl değiştiğini anlık olarak görebilirsiniz. Flaş glukoz takip sisteminin eşsiz kılan şey okuyucunun sensörü hızlı bir şekilde okuyarak, mevcut glukoz okumasını, 8 saatlik geçmişi ve glukoz seviyesinin yukarı çıkıp çıkmadığını, aşağı inip inmediğini ve istikrarlı bir seyir izleyip izlemediğini gösteren trend okunu içeren eksiksiz bir tablo sunar.

 • 'Flash' kullanıcıların sensörü okuyucuya okutarak hızlıca glukoz okumaları aldığı anlamına gelmektedir. Flaş glukoz takibi aynı zamanda diyabetli insanlara ve sağlık uzmanlarını flash bilgi sunar.

 • Glukoz okumasını elde etmek için okuyucu ile sensör üzerinde hızlı, bir saniyelik okutma yapın. Bu kolay okutma, kan glukoz testine göre rutin parmak delimi işlemine gerek duymadan daha fazla bilgi sağlar. FreeStyle Libre sistemi glukoz verilerinizin açık bir analizini sunan özet raporlar oluşturan bir yazılım da içermektedir. Bir kan glukoz metresi kullanılarak yapılan parmak delme testi, interstisyel sıvı glukoz düzeyleri kandaki glukoz düzeylerini isabetli olarak yansıtmadığında veya hipoglisemi veya yaklaşan hipoglisemi sistem tarafından rapor edildiğinde veya semptomlar sistem okumalarıyla uyuşmadığında hızla değişen glukoz düzeyleri sırasında gereklidir.

 • Hayır, FreeStyle Libre sensörü üretim süreci sırasında kalibre edilir; bu yüzden kalibre etmenize gerek yoktur. Sensör okutma ile aktive olur ve daha sonra 1 saatlik ısınma periyodunun ardından, glukoz okumalarını otomatik olarak kaydetmeye başlar.

 • Geleneksel kan glukoz takibi kullanıcılara farklı zaman noktalarını temsil eden glukoz okumaları sağlar. Kullanıcılar glukoz düzeylerinin nasıl değiştiği hakkında veya glukoz düzeylerinin hangi yönde seyrettiği hakkında bilgi almazlar. Böyle bir bilgi olmadan, önemli glukoz dalgalanmalarını, inişleri ve çıkışları kaçırmak kolaydır. Freestyle Libre sistemi glukoz okumalarını almak için yeni bir yoldur. Sensörü okuyucuya okutarak  güncel glukoz okumalarını almalarını sağlar ve glukoz değişiklikleri ile ilgili eksiksiz bir tablo sunar.

 • FreeStyle Libre 4 yas ve üzeri diyabetli çocuklarda kullanılabilir. Çocuklarda en az 18 yasındaki bir hasta yakını tarafından kontrol edilmelidir. Hasta yakını, çocukların FreeStyle Libre kullanmasına ve ölçümlerin yorumlanmasına yardımcı olmalıdır.

 • Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

 • Hem sensör hem de okuyucu 4°C ile 30°C arasında saklanmalıdır.

 • FreeStyle Libre Flaş Glukoz Takip Sistemi glukoz düzeylerinin hangi yönde ve ne kadar hızlı değiştiğini söyleyen glukoz okumaları ile birlikte bir Trend Oku gösterir. Bu yüzden, istediğiniz zaman sadece güncel glukoz düzeyinizi öğrenmekle kalmayacaksınız; aynı zamdan glukoz düzeyinizi hangi yönde ilerlediğini de göreceksiniz. Trend Okunun yönüne bağlı olarak, glukoz düzeylerinizin yükselip yükselmediğini, düşüp düşmediğini veya istikrarlı olup olmadığını tespit edebileceksiniz.

 • Abbott Diabetes Care ürünlerini kullanıcılar için güvenli kılma konusunda kararlıdır. Girişten sonra sensör ve vücudun ekilibre edilmesi gerekir (oturtulması). Araştırmanlarımız yoluyla, bu ekilibrasyon gerçekleşene kadar glukoz doğru bir şekilde ölçmenin her zaman kolay olmadığını tespit ettik. Bu yüzden, doğru glukoz okumaları sağlaması için sistemin 1 saat boyunca ekilibre olmasına izin verdik.

 •  

  Diyabetli kişiler, diyabetlerini yönetmek için pek çok farklı ürün veya uygulama kullanabilir.  Ülkeye bağlı olarak, FreeStyle LibreLink kullanıcıları, verilerini diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile paylaşabilir.

   

  Ülkenizde paylaşım için hangi uygulamaların mevcut olduğunu görebilmek için FreeStyle LibreLink uygulamasının ana menüsünden Paylaş düğmesine dokunmanız yeterlidir. Mevcut paylaşım uygulamalarının listesinden dilediğiniz uygulamayı seçin ve ekran üzerindeki talimatları takip edin.

   

  Glikoz okumalarınızı diğer uygulamalarla paylaşabilmek için bir ağ bağlantınızın olması gerekir.

   

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul