SIKÇA SORULAN SORULAR

Cevap bekleyen sorularınız mı var? Aşağıdaki anahtar kelimelerin yardımıyla cevaplara hızlıca ulaşabilirsiniz

FreeStyle Libre Sensör
FreeStyle Libre Sensör Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 • Sensör 5 mm yüksekliğinde, 35 mm çapındadır. Sensörün cildin altına giren kısmı 0,4 mm'den azdır ve cildin altına yaklaşık 5mm girer. Yapılan çalışmalarda, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sensörü cilde girişinin, parmak delinerek yapılan glukoz testinden daha fazla acı vermediği görüşündedir.
  * Çoğu kişi FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, ankete katılan hastaların %93,4 (n=30) sensör takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmedikleri sorusuna kesinlikle katıldıklarını veya katıldıklarını belirtmiştir.

 • Sensör her dakika glukoz düzeylerini otomatik olarak ölçer ve 8 saat boyunca 15 dakikalık aralıklarla okumaları saklar. Sensör okuyucu tarafından okutulduğunda, sensör otomatik olarak 8 saatlik verileri okuyucuya gönderir.

 • İstediğiniz sıklıkta okutma yapabilirsiniz; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

 • Evet, sensörü okutarak giysileriniz üzerinden glukoz okumalarını alabilirsiniz*.

  * Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

 • Okuyucu 8 saatlik periyod içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glukoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin,sensörü saat 13:00'de ve daha sonra saat 22:00'de okuttunuz, bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glukoz verilerini kaybedeceksiniz.

 • Okuyucu her okutmada hangi verilerin yeni olduğunu anlayacak kadar akıllıdır; aynı veriyi iki kez saymaz.
 • Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

 • Sensör, uygulayıcı olarak bilinen kullan-at cihaz ile üst kolun arka tarafına uygulanır. Sensör uyguladığında, cildin altına ufak (5mm), steril bir lif yerleştirilir ve ufak yapıştırıcı bir ped ile yerine tutturulur.

 • Sensör en fazla 14 gün kullanılabilir, 14 günden sonra, yapıştırıcı pedi soyarak sensörü çıkartın.

 • Sensör yalnızca üst kolun arka tarafına uygulanabilir.
 • Sensörün cildin altına giren kısmının kalınlığı 0,4 mm'den azdır ( 1 mm yaklaşık birkaç saç telidir)  ve cildin altına yaklaşık 5mm girer; insanların çoğu sensör takılıyken onu hissetmez*.

  * Çoğu kullanıcı FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından yapılan bir çalışmada, hastaların %93,4'ü (n=30), Freestyle Libre takmanın konforlu olduğunu onaylamıştır.

 • Sensör takılıyken istediğiniz kadar glukoz okuması yapabilirsiniz. Sensör okutulduğunda, her dakika size yeni bir glukoz sonucu verecektir. 24 saatlik eksiksiz bir glisemik tablo almak için en az 8 saate bir okutma yapmanız gerekmektedir.

   

   

 • Evet, sensörün doğruluğu 14 güne kadar tutarlıdır.
 • Evet. Sensör, banyo yaparken, duşa girerken, yüzerken veya egzersiz yaparken takılabilir. Sensör 1 metre suyun altındaki derinliklerde takılmamalıdır ve 30 dakikadan uzun bir süre boyunca suda kalmamalıdır.

 • Sıcaklığın uygun olduğu bir konuma taşıyın ve bir kaç dakika içinde tekrar okutun.
 • Sensör 14 gün sonra otomatik olarak çalışmayı durdurur.
 • Yeni bir sensörü başlatmanız gerekir. Okuyucu yeni bir sensörü tanımlayacak ve sensörü başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

 • Sensörün doğru şekilde çalışıp çalışmatığını kontrol etmek için okuyucuyu açın ve glukoz okuması almak için sensörü okutun. Herhangi bir nedenden dolayı, sensör çalışmıyorsa, okuyucuda sensörün değiştirilmesini isteyen bir hata mesajı görünecektir.FreeStyle Libre sisteminin okumaları ile örtüşmeyen belirtileriniz varsa veya okumalarınızın doğru olmadığından şüpheleniyorsanız, kan şekeri ölçüm cihazını kullanarak parmaktan ölçüm ile okumayı kontrol edin. Kolaylık için okuyucuda, FreeStyle Optium kan glukoz ve kan keton test çubukları ile çalışan entegre bir FreeStyle Optium kan glukoz cihazı bulunmaktadır. Glukoz okumalarınız ile tutarlı olmayan belirtiler yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

 • Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

 • Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsiniz. Sensörü/Okuyucuyu hiç kullanmamış olsanız dahi, sensörün dış ambalajını açmanız halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

  Satın almış olduğunuz Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminseniz, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

 • Sensörü kullandınız ancak sensör ile ilgili bir şikayetiniz (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

  Sensörünüzün düşmesi durumunda, düşen sensörünüzün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensörünüz, ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresineA03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

   

  Okuyucu ile ilgili bir şikayetiniz söz konusu olur ise, lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

   

 •  

  FreeStyle LibreLink mobil uygulamasını kullanırken yeni bir FreeStyle Libre üzerinden glikoz okumaları alabilmek için sensörü uygulama veya FreeStyle Libre okuyucu ile başlatmanız ve hazırlanması için zaman vermeniz gerekir.

   

  Önemli: Aynı sensör oturumu için FreeStyle LibreLink uygulamasını veya FreeStyle Libre okuyucusunu kullanabilirsiniz. Her iki aracı da kullanmak isterseniz sensörü Okuyucu ile birlikte çalıştırmalısınız. Ayrıntılı bilgi için, bkz. “Aynı sensörle FreeStyle LibreLink uygulamasının ve Okuyucunun kullanılması”.

   

  Adım 1 Başlatın

   

  Sensörün kolunuzun arka, üst kısmında uygulanmış olduğundan, uygulamanın telefonunuza doğru bir şekilde yüklendiğinden, kurulum sürecini tamamladığınızdan ve telefonunuzun açık ve kilitsiz olduğundan emin olun.

   

  Adım 2 Sensörü okutun

   

  Aşağıda sensör okutmaya ilişkin önemli bilgiler yer almaktadır:

   

  • FreeStyle LibreLink, FreeStyle Libre sensör ile iletişim kurmak için telefonunuzun Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisini kullanır.

   

  • FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysanız, sensörü telefonunuzla okuttuğunuzda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğinizi değiştirmeniz gerekebilir.

   

  • Android telefonlar için:

   

  o Akıllı telefonunuzun arka kısmını sensöre yaklaştırın (bunu giysilerinizin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz) ve NFC antenini sensörün üzerine konumlandırın. İlk uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden akıllı telefonunuzu hareket ettirmeyin. Bu uyarılar, akıllı telefonunuz ile sensörün, bir NFC bağlantısı kurduğunu gösterir.

   

  o İkinci uyarı sesini duyana ve/veya titreşimi hissedene kadar, akıllı telefonunuzu sensörün yakınında tutmaya devam edin. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

   

  • iPhone için:

   

  o Uygulamayı açın

   

  o “Okutma düğmesine” dokunun

   

   Ana Ekrandaki mavi kutucuğa ya da sağ üst kısımdaki sembole dokunabilirsiniz.

   

   Okutmaya Hazır yazısı kaybolursa, okutma düğmesine yeniden basın.

   

   NFC artık etkinleştirilmiştir ve iPhone cihazınız Sensörü okumaya hazırdır.

   

  o iPhone cihazınızın üst kısmını sensöre yaklaştırın (bunu giysilerinizin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz). Uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden iPhone cihazınızı hareket ettirmeyin. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

   

   

   

  • Telefonunuzun üzerindeki NFC anteninin konumunu belirlediğinizde, telefonunuzun bu kısmını sensöre doğru tutarak güvenilir bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.

   

  • Yakınlık ve yönlendirmenin yanı sıra diğer faktörler de NFC performansını etkileyebilir. Örneğin, kalın veya metalik bir telefon kılıfı, NFC sinyalini engelleyebilir.

   

  Sensörü başlattıktan sonra, ekranda, sensörün başarılı bir şekilde başlatıldığını ve hazırlandığını gösteren bir geri sayım mesajı göreceksiniz.

   

  Adım 3 Bekleyin

   

  Sensörün kullanıma uygun hale gelmesi için hazırlanması gerekir.

   

  Adım 4 Sensörünüz hazır!

   

  Bildirimler etkinleştirilmişse sensörünüzün hazır olduğunu belirten bir bildirim göreceksiniz. Mevcut glikoz okumalarınızı almak için, sensörü, başlatma sırasında uyguladığınız yöntemin aynısını kullanarak telefonunuzla okutabilirsiniz.

   

 •  

  Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, Abbott Diabetes Care tarafından test edilen, FreeStyle Libre sensörleri ile uyumlu tek uygulamadır.

   

 •  

  Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen bilgileri görüntülemeyecektir. FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen glikoz verilerini görmek istiyorsanız lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

   

 •  

  Android:

   

  FreeStyle Libre sensörü, kolunuzun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı açın ve Android telefonunuzun arka kısmını FreeStyle Libre sensöre yaklaştırarak (gerekli mesafe telefona göre değişiklik gösterir) okutun. Android telefonlarda NFC anteninin boyutu ve konumu, marka ve modele göre değişeceğinden telefonu FreeStyle Libre sensör etrafında hareket ettirerek okuma için en iyi konumu bulabilirsiniz.

   

   

   

  En iyi okuma konumunu bulduğunuzda, telefonu FreeStyle Libre sensörden uzaklaştırmadan önce iki ayırt edici uyarı sesi duyana veya titreşim hissedene kadar bekleyin. İlk uyarı sesi, telefonun NFC özeliğinin, sensörü tanıdığını belirtir. İkinci ses ise okumanın tamamlandığını gösterir.

   

   

   

  iPhone:

   

  FreeStyle Libre sensörü, kolunuzun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı açın ve uygulama içindeki okutma düğmelerinden birine dokunarak iPhone cihazının okutmaya hazır hale gelmesini sağlayın. Ana ekranda yer alan mavi düğme ve çoğu ekranın sağ üst köşesinde bulunan gri okutma simgesi olmak üzere iki tür okutma düğmesi mevcuttur. iPhone cihazınızın üst kısmını sensöre yaklaştırın ve okutma işleminin tamamlandığını belirten bir ses duyana ve/veya bir titreşim hissedene kadar telefonunuzu hareket ettirmeyin.

   

 •  

  Telefonunuzu kılıfı ile veya kılıfsız olarak kullanabilirsiniz. Bu, kılıfınızın malzemesine, kalınlığına ve NFC anteninin nasıl daha iyi çalıştığına bağlı olarak değişir. Telefonunuz plastik, silikon veya iletken olmayan diğer bir malzemeden üretildiyse muhtemelen kılıfı çıkarmadan okutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kılıfınız alüminyum, metal veya iletken bir yüzeye sahip başka bir malzemeden üretildiyse okutma işleminden önce kılıfı çıkarmanız gerekebilir. Kılıfın kalınlığı da fark yaratabilir. Kılıfınız çok kalınsa telefonunuzun sensörü okumasını engelleyebilir.

   

 •  

  Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsanız şu adımları uygulayın:

   

  1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunuzu KULLANMALISINIZ. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

   

  2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamanızı açın ve sensörü uygulama ile okutun (bir saat içinde DE/BE/NL)

   

  3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsiniz.

   

  4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okutun

   

  Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsanız veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsanız, glikoz verilerinizde boşluklar görürsünüz; bu da raporlarınızı etkiler. Bu nedenle sensörünüzü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmeniz önemlidir. Böylece sağlık uzmanınız glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

   

 •  

  FreeStyle LibreLink uygulaması, tek seferde tek bir sensör (ve tek bir kişi) ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her uygulama, tek bir kişi ile bağlantılıdır. Ancak, FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanan kişiler, LibreLinkUp (yerel ülke bağlantısını kullanın) adı verilen farklı bir uygulama ile aile üyelerine/bakıcılara bağlanabilir. LibreLinkUp, glikoz okumalarının uzaktan görüntülenebilmesini sağlar.

   

 •  

  FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysanız, sensörü telefonunuzla okuttuğunuzda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğinizi değiştirmeniz gerekebilir.

   

   

   

  • Android telefonlar için:

   

  o Telefonunuzda NFC teknolojisinin etkinleştirilmiş olduğundan emin olun.

   

  o Samsung’un S-Health uygulaması gibi diğer NFC uygulamalarını kullanıyorsanız her okutmadan önce FreeStyle LibreLink uygulamasını başlatmalısınız. Ya da diğer NFC uygulamalarını kaldırarak telefonunuzun kilitsiz olduğu her an sensörü okutabilirsiniz.

   

  o Telefonunuzun ARKA kısmını sensöre yaklaştırın (bunu giysilerinizin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz) ve ilk uyarı sesini duyana kadar telefonunuzu yavaşça sensörün etrafında hareket ettirin, ardından ikinci uyarı sesini duyana kadar telefonunuzu sabit tutun. (Telefonunuzda sesler kapalıysa bu uyarı seslerini duyabilmeniz için sesleri açmanız gerekir).

   

  o İlk uyarı sesi, telefon ve sensörün bir NFC bağlantısı kurduğunu belirtir..

   

  o İkinci uyarı sesi ise telefonun sensörü başarılı bir şekilde okuduğunu gösterir.

   

  o Aynı zamanda, sensör okunduğunda telefonunuzda bir titreşim de hissedeceksiniz.

   

   

   

  • iPhone için:

   

  o FreeStyle LibreLink uygulamasını açın

   

  o Ana ekrandaki “okutma düğmesine” (“Yeni bir Sensör Başlatın” veya “glikozu Kontrol Edin” yazısı belirebilir) ya da uygulama ekranlarının pek çoğunda sağ üst köşede bulunan sensör simgesine dokunun

   

  o “Okutmaya Hazır” yazısı belirdiğinde, iPhone cihazınızın ÜST kısmını sensörünüze yaklaştırın.

   

  o Sensör okutulduğunda, telefonunuz hafifçe titreyecektir.

   

  Okutma işlemi başarıyla tamamlandığında, uygulama, mevcut glikoz okumanızı, son sekiz saatlik glikoz geçmişiniz ve glikoz düzeyinizin yönünü belirten bir trend okuyla birlikte gösterecektir.

   

  glikoz okumanızı alamıyorsanız veya bir hata mesajı alıyorsanız, Hata Mesajları ve Sorun Giderme bölümüne gidin.

   

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul