FreeStyle Libre Sistemi Nasıl Çalışır?

FreeStyle Libre sistemi, diyabetlilerin rutin olarak yaptıgı acı veren parmak delme işleminin yerine geçmek üzere tasarlanmış devrim niteliginde bir cihazdır. FreeStyle Libre sistemi 4 yaş ve üzerindeki diyabetlilerde interstisyel sıvı glikoz seviyelerini ölçmede kullanım için endikedir.

FreeStyle Libre sistemi sadece anlık glikoz seviyelerinizi degil; günün hangi zamanlarında hipoglisemi riskinde oldugunuzu, glikoz seviyelerinizin gün içinde nasıl degiştigini görmenizi de saglar. Detaylı glisemik resminizi doktorunuzla paylaşarak tedavi sürecinize yardımcı olur.

FreeStyle Libre sistemi,
4 yaş ve üstü diyabetli kişilerde kullanılmak üzere onaylanmıştır.
4-17 yaş arası çocuklar
Yetişkinler
FreeStyle Libre Özellikleri ve Faydaları
  • Trend okları, glikoz seviyenizin seyrini ve trendini görmenizi sağlar, diyebet yönetiminize yardımcı olur.
  • 8 saatlik glikoz geçmişi ve günlük grafik raporu glikoz değişkenliğinizi göstermektedir.
Kalibrasyon
Gerektirmez
Suya Karşı
Dayanıklıdır
Glikozu
Gece ve Gündüz
Sürekli Olarak Ölçer
Sensörü
Kıyafetlerinizin
Üzerinden
Okutabilirsiniz
Sensör 1 metre su altında 30 dakika dayanabilir.Okuyu 1 ile 4 cm arasındaki mesafelerde sensörden veri okuyabilir.
Şeker Ölçümünde Yeni Nesil Sensör Teknolojisi
FreeStyle Libre sensörü, kolun üst arka bölgesine uygulamalısınız.

Sensör, her dakika glikoz ölçümü yapabilmek için hücre içi sıvıdaki glikoz seviyesini ölçen 5 milimetre uzunlugunda önce ve esnek bir filaman kulanır. Sensörün kola uygulanmasıyla bu filaman deri altına kolayca yerleştirilmiş olur.

Sensörler kan damarlarına ulaşmadan, sadece cildin altındaki hücreleri çevreleyen interstisyel sıvıdaki glikoz seviyesini ölçmek üzere tasarlanmıştır.

Interstisyel sıvı, glikoz seviyelerini ölçmede kullanılan güvenilir bir yöntemdir:
  • Sindirim sırasında karbonhidratlar, glikoz olarak parçalanır ve kan dolaşımına karışır.
  • Glikoz daha sonra kandan, tüm hücrelerimizi saran, “interstisyel sıvı” olarak adlandırdıgımız hücrelerarası sıvıya geçer.
Şeker Ölçümünde Flash Glikoz Takip Sisteminin Güvenilirliği

Piyasada bulunan diger tüm sensörler de interstisyel sıvıdan ölçüm yapmaktadır, ancak diger mevcut sensörlerin aksine, FreeStyle Libre sensörü fabrikada kalibre edilir.

Böylece ilk kullanımda parmak delerek ölçümünüzü test etmenize gerek kalmaz ayrıca bu kalibrasyonla birlikte sensörler arasındaki fark da minimuma indirgenmiştir.

FreeStyle Libre sistemi tarafından alınan ölçümler ile aynı anda alınan kan glikozu ölçümlerinin klinik olarak tutarlı olduğu kanıtlamıştır.

Bu dogruluk, sensörün kullanım süresi olan 14 gün2 boyunca istikrarlı ve tutarlı olmuştur. Kullanıcılar sensör okumalarına göre insülin doz ayarlarını yapabilirler.

ACCURACY çalışmasında, FreeStyle Libre sensör ölçümlerinin 99.7’sinin Konsensus Hata Gridi’nin klinik olarak kabul edilebilir olan A ve B bölgelerinde oldugu tespit edilmiştir. Konsensus Hata Gridi adı verilen bu dogruluk göstergesi, FreeStyle Libre sisteminin güvenilirliğini göstermektedir.

Kandan Şeker Ölçümü ile FreeStyle Libre Sensör Teknolojisi Arasındaki Farklar

FreeStyle Libre sensörü tarafından ölçülen glikoz degeriniz, kandan cilt altındaki interstisyel sıvıya dogru geçen glikoza aittir. Bu nedenle, sensör ve kan glikozu ölçümleriniz arasındaki yaklaşık 4,5 dakika2 gecikme normal kabul edilmektedir.

Glikoz seviyeniz stabil oldugunda, sensör ve kan glikozu ölçümleriniz birbirine çok yakın olabilir. Ancak, glikoz seviyeniz hızla yükseliyor veya hızla düşüyorsa, sensör ve kan glikozu ölçümleriniz birbirinden farklı olabilecektir. Bu tarz ani degişim gözlemlediginiz zamanlarda parmaktan kan glikozu ölçümü yapmanız tavsiye edilir.

Glikozun interstisyel sıvıya geçişindeki zaman farkı nedeniyle, FreeStyle Libre sistemi ile aldıgınız glikoz ölçümlerinin parmak delerek aldıgınız ölçümlerle eşleşmedigine dair endişeleriniz oluşabilir.

Ancak, bu sürenin ve farkın normal oldugunu bilmeli ve özellikle de glikoz seviyenizin hızla degiştigi durumlarda, örnegin yemeklerden sonra, insülin aldıktan sonra veya egzersizden sonra, parmak ölçümü ve sensör ölçümü degerlerinizin birebir eşleşmeyecegini unutmamalısınız.

Yeni bir FreeStyle Libre sensörünü ilk kez uyguladıktan sonra bir saatlik ısınma süresine ihtiyacınız var. Bu süre standart olarak programlanmıştır, vücudunuzun ve sensörün ilk ölçümünü almadan önce tamamen adapte olmasını saglamak içindir.

Sensörün sık olarak okutulması, glikoz seviyeleriniz^ ve trendiniz hakkında güncel kalmanıza ve etkili diyabet yönetimine geçişinize yardımcı olur.

Sonuç olarak, FreeStyle Libre glikoz seviyenizi kontrol ederken, dogru bir diyabet yönetimini hedefer ve tedavi hedeferine uygun hareket etmenizi sağlar.

Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul