Glikoz Değişkenliğinizi Nasıl Sınırlayabiliriz?

Glikoz degişkenliğinizi sınırlamak, "Diyabet Bakım Üçgeni"nde de belirtildiği gibi, diyabet yönetiminin 3 ana hedefinden biridir. HbA1c değerinizin hedefte tutulması da bir hedeftir ancak HbA1c degeri tek başına, gün içerisinde yüksek ve düşük glikoz degerleri arasında ne kadar fazla dalgalanma yaşadıgınızı veya günden güne yaşadıgınız glikoz degişkenliklerinizi gösteremez.

Diyabette, glikoz seviyelerinizde günlük dalgalanmalar yaşamanız normaldir. Fakat gün içerisinde yaşadıgınız düşük ve yüksek glikoz seviyelerinizi hedef aralık içerisinde tutmanız diyabet yönetiminiz için çok önemlidir.

FreeStyle Libre okuyucunuzdan görebileceğiniz "Günlük Trendler", "Hedefte Geçirilen Zaman" raporları ve "Trend Okları" özelliği sayesinde, bahsettigimiz glikoz degişkenliğini kontrol altına alıp sağlık uzmanınızla birlikte daha iyi bir diyabet yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Glikoz Değişkenliğinizi Nasıl Sınırlayabiliriz?
FreeStyle Libre sistemini ilk kez kullandıgınızda

FreeStyle Libre sistemini ilk kez kullandıgınızda, okuyucunun Ayarlar bölümünden, “Hedef Glikoz Aralıgı”nızı belirlemeniz gerekir. FreeStyle Libre okuyucu, hedef aralıkta ne kadar süre kalabildiginizi ve diyabet yönetimini ne kadar etkili yapabildiginizi göstermek için “Hedef Glikoz Aralığı” degerinizi ve sizin ölçüm sonuçlarınızı kullanır.

FreeStyle Libre sistemini ilk kez kullandıgınızda
Günlük Seyirler Raporunun İncelenmesi
Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi

Günlük Seyirler raporu, tipik bir güne ait glikoz degişkenliğinizi gösterir. 5 veya daha fazla güne ait sensör verisini, sanki 24 saatlik bir zaman diliminde gerçekleşmiş gibi basitleştirerek gösterir.

Günlük Seyirler raporundan sagladıgınız grafikle günün hangi saatlerinde glikoz seviyenizi kontrol etmekte zorlandıgınızı görebilir buna göre aksiyonlarınızı doktorunuzla planlayabilirsiniz.

Raporda siyah renkle gösterilmiş "Medyan Çizgisi", raporun analiz ettiği tüm günlerin ilgili zamanındaki tüm glikoz değerlerinizin medyanını gösterir. "Hedef Glikoz Aralıgı" ise altta ve üstte yer alan mavi çizgilerle gösterilmektedir.

Gri taralı alan 10. - 90. yüzdelik dilimlerdir ve glikoz ölçüm degerlerinizin %80'inin "Medyan Çizgi"sine göre nasıl yoğunlaştığını ve degiştiğini gösterir. Bu alan 10. ve 90. yüzdelik dilimler arası ne kadar genişse glikoz degerlerinizde o kadar degişkenlik var demektir.

Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi
Hedef Aralıkta Geçirilen Zamanın Incelenmesi
Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi

Hedef aralıkta daha fazla zaman geçirmeniz, genel glikoz kontrolünde başarılı oldugunuzu gösterir. FreeStyle Libre okuyucusu, topladıgı tüm sensör glikoz verinizi "Hedef Aralıkta Geçen Zaman" raporunda özet olarak gösterir.

Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi

Raporda göreceğiniz gri sütunla ifade edilen yüzdelik rakam, son 7,14, 30 veya 90 güne ait sensör okumalarının ne kadarında hedef aralıkta olduğunuzu gösterir. Bu rakam ne kadar yüksekse hedef aralıgınızda kalma başarınız o kadar fazla demektir. Turuncu barlar/sütünlarla ifade edilen yüzdelik rakamlar ise, son 7,14, 30 veya 90 güne ait sensör okumalarının ne kadarında “hedef aralıgın üzerinde” ve “hedef aralığın altında” zaman geçirdiğinizi ifade eder.

Bu rapor sayesinde yüksek veya düşük glikoz degerlerinde geçirdiğiniz zamanları tespit edebilir ve glikoz degişkenliğinizi sınırlamak için aksiyonlarınızı planlayabilirsiniz. Sağlık uzmanınız, "Hedef Aralıkta Geçen Zaman" raporunuzu düzenli olarak gözden geçirmenizi isteyebilir ve hedef aralıkta kalma sürenizi artırmanız için sizinle aksiyonları daha etkili şekilde planlayabilir.
Trend Okları Şekerinizi Takip Etmenizi Kolaylaştırır
Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi

Glikoz seviyenizdeki dalgalanmalar genellikle yemek öncesi veya sonrası gerçekleşir. Ayrıca; hipoglisemik semptomların önüne geçmek isteyip şekerli yiyecek-içecek tüketimi yaptıgınızda da benzer dalgalanmaları gözlemleyebilirsiniz.

FreeStyle Libre sistemi, her okutma sırasında Trend Okları ile şekerinizin gittiği yönü görmenizi saglar. Parmagınızı delerek yaptığınız bir kan glikozu testi sonucunun 72 mg/dL çıkması, şekerinizin düşmesini önlemek adına sizi karbonhidrat alımına yönlendirebilir. Bu anlık bir değerdir ve şekerinizin hangi seviyeden bu degere geldiğini ve hangi değere ulaşabileceğini göremezsiniz. Ancak FreeStyle Libre okuyucuda göreceğiniz yukarı dogru 45 derecelik açıyla gösterilen bir Trend Oku [ ], size şekerinizin her dakika 1-2 mg/dL arasında yükselebileceğini gösterebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

         
*"Günlük Seyirler" raporu için FreeStyle Libre okuyucunun en az 5 günlük glikoz datasına ihtiyacı vardır.
** Not: Glikoz "Trend Oku" okuyucu üzerinde her zaman görünmeyebilir.
Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul