Hedef:Hipoglisemi
FreeStyle Libre sisteminin kullanımıyla hipoglisemiyi yönetebilmeniz için üç yöntem

Hipoglisemi hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabette sıklıkla yaianan bir durum olarak kariımıza çıkmaktadır. Uzun süredir diyabetli olan kişilerde ve insülin kullananlarda daha sık görülür.

Hipoglisemi vakaları öngörülemez ve hem siz hem de doktorunuz için etkili diyabet yönetimi sürecinizi karmaşıklaştırır ve zorlaştırır.

 
FreeStyle Libre Sistemi, hipoglisemik şeker aralığına girmenizi nasıl engeller?

FreeStyle Libre sisteminin kullanımıyla hipoglisemiyi yönetebilmeniz için üç yöntem:

Hipoglisemi vakaları öngörülemez ve hem siz hem de doktorunuz için etkili diyabet yönetimi sürecinizi karmaşıklaştırır ve zorlaştırır.

FreeStyle Libre sisteminin kullanımıyla hipoglisemiyi yönetebilmeniz için üç yöntem
"Trend Okları"nı Kullanarak Hipoglisemiyi Önleme
Trend Okları, glikoz seviyenizin nereye gittigini trend olarak görmenizi sağlar. Trend okları, kaydedilen FreeStyle Libre sensör glikoz okumalarını kullanarak, hem glikoz seviyenizdeki degişimi hem de degişim hızını belirtir.
 
GLİKOZ ÇOK HIZLI YÜKSELİYOR (dakikada 2 mg/dL’den daha fazla)
 
GLİKOZ
YÜKSELIYOR
(dakikada 1-2 mg/dL arasında)
 
GLİKOZ YAVAŞ DEĞİŞİYOR (dakikada 1 mg/dL’den daha az)
 
GLIKOZ DÜŞÜYOR (dakikada 1-2 mg/dL) arasında
 
GLIKOZ
HIZLA DÜŞÜYOR
(dakikada 2 mg/dL’den daha fazla)
Trend Oklarını Kullanarak Hipoglisemiyi Önleme
Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi

Okuyucu ekranında mevcut glikoz degeriniz ile birlikte 45 derece açıyla düşen [] bir Trend Oku görmeniz hipoglisemiye (70mg/dL altı) girip girmeyeceginizi tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Böylece dogru bir aksiyon almanızı saglayarak glikoz degerlerinizi tekrar hedef aralıkta tutmanıza fırsat verir.

 
dakikada 2 mg/dL

Özellikle glikoz degerinizin hızla düştügü durumlarda, trend oku düz bir şekilde aşağı yönü gösterir [ ].

Bu durum glikoz degerinizin dakikada 2 g/dL’den daha fazla bir miktarda düştügünü işaret eder.

"Günlük Seyirler" Raporu İle Düşük Glikoz Trendlerinin Takip Edilmesi

Günlük Seyirler raporu, gün boyunca glikoz düzeyinizdeki degişimlerle ilgili bilgi saglar.

Aynı zamanda, gün içinde yaşanan düşük glikoz olaylarınızın belirlenmesine ve hedef glikoz aralığının alt sınırına yaklaşan değişkenliginizin tespit edilmesine yardımcı olur.

Günlük Seyirler Raporu İle Düşük Glikoz Trendlerinin Takip Edilmesi
  Düşük glikoza neden olan egilimleriniz ve bunların meydana geldigi zamanlar kolayca tespit edilebilir ve saglık uzmanınız tarafından degerlendirilebilir.
  Amaç düşük glikoz seviyesine geçişlerinizi azaltmaktır. Günlük glikoz degişkenliginizi azaltmak, diyabet tedavinizde hedeflenen önemli bir kriterdir.
  Günlük Trendlerinizin incelenmesi, farklı günlerde görülen düşük glikoz seviyelerinizi tetikleyen aktiviteleri tanımlamak için faydalı olacaktır.
Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi
FreeStyle Libre sistemi, glikoz degerinizin 70 mg/dL’nin altında 15 dakikadan fazla kalması durumunda, “Düşük Glikoz Olayı” olarak kayıt oluşturur.
Düşük Glikoz Olaylarının İncelenmesi

FreeStyle Libre okuyucudan görebileceginiz Düşük Glikoz Olayları Raporu, son 7, 14, 30 veya 90 güne ait kaç tane Düşük Glikoz Olayı yaşadıgınızı, günün dört farklı 6 saatlik zaman dilimi olan sabah, öğle ve akşam saatlerine göre gösterir.

FreeStyle Libre okuyucusundaki bu grafik son 7, 14, 30 veya 90 güne ait verileri gösterebilir.
 

Düşük Glikoz Olaylarını incelerken, bu olayların meydana geldigi günün o saatleri için nedenleri saptamaya çalışabilirsiniz. Düşük glikozun, alkol, egzersiz, diyet, insülin ile aşırı müdahale veya menstrüasyon gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabileceğini unutmamalısınız.

Düşük Glikoz Olay Tetikleyicileri
 
Alkol
 
Spor
 
Diyet
 
Aşırı
Çok İnsulin
 
Menstrüasyon
FreeStyle Libre Sistemi Kullananların,
Düşük Glikoz Seviyelerinde Geçirdikleri Zaman Daha Azdır

Tip 1 ve Tip 2 diyabetlilerde yapılan rastgellenmiş kontrollü klinik çalışmalar (IMPACT ve REPLACE), FreeStyle Libre sistemini kullananların, parmak delerek ölçüm yapanlara kıyasla, 70 mg/dL’nin altında %38-40 oranla daha az zaman geçirdigini göstermiştir. 2,3

Bu gelişimin gündüz oldugu kadar birçok diyabetlinin endişe ettigi gece boyunca yaşanan hipoglisemi ataklarında da geçerli oldugu görülmüştür. 2,3

Düşük Glikoz Seviyelerinde Geçirdikleri Zaman Daha Azdır
Müşteri Hizmetleri : 0850 577 75 04

Diyabetle ilgili en son haberler, yeni teknolojiler ve içerikler için hemen kaydolun!

FreeStyle, Libre ve ilgili markalar, çeşitli ülkelerde Abbott Diabetes Care, Inc.'ın ticari markalarıdır.

Bu websitesindeki tüm materyaller ve görseller sadece açıklayıcı ve eğitim amaçlıdır. Bu site tıbbi teşhis veya tedavi amacıyla veya profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır. Bu site çoğaltılmamalı, dağıtılmamalı veya alıntı yapılmamalıdır.

Aksi belirtilmedikçe, bu sitede görülen tüm ürün ve hizmet adları Abbott, Kifidis, bağlı kuruluşları veya iştiraklerine ait ya da onlarca lisanslanmış ticari markalardır. Kifidis sitede yer alan tüm logo ve markaların kullanım hakkını Abbott’tan almıştır.

Kifidis Ortopedi Sanayi ve Turizm Ticaret Anonim Şirketi Valikonağı Caddesi Akkavak Sokak No:7 Nişantaşı Şişli / İstanbul