Sıkça Sorulan Sorular

Cevap bekleyen sorularınız mı var? Aşağıdaki Sıkça Sorulan Sorular kategorilerinden birini seçin veya sorunuzu girmek için sayfanın en üstündeki site aramasını kullanın.

  • Hayır, FreeStyle Libre yazılımı mutlaka kullanmak zorunda değilsiniz; ancak yazılım glukoz verilerinizdeki trendleri ve seyirleri daha kolay tespit etmenize yardımcı olur.

 • Glukoz verilerinizdeki trendleri ve seyirleri daha kolay tespit etmenize yardımcı olmakta kullanılır. Günün belirli saatlerinde glukoz seviyenizin sürekli olarak yüksek veya düşük bir eğilim gösterdiğini tespit edebilir ve bu iyileşme bölgelerine odaklanabilirsiniz.

  Yazılımı aynı zamanda okuyucunuzun belirli özelliklerini düzenlemek ve aktive etmek için de kullanabilirsiniz.

 • Evet, yazılım aşağıda belirtilen Windows İşletim Sistemleri ile uyumludur:
  • Microsoft Windows 8 (32 veya 64 bit)
  • Microsoft Windows 7 (32 veya 64 bit)
  • Microsoft Windows XP (Hizmet Paketi 3)

 • Evet, aşağıdaki Mac OS versiyonları ile uyumludur:
  • OS X Mavericks

 • Bilgisayarınıza başka bir yazılım yükleyebiliyorsanız, FreeStyle Libre yazılımını yükleyebilmeniz gerekir. Örneğin işteki bilgisayarınıza yazılım yükleme izniniz yoksa, programı yüklemek için yöneticiniz ile konuşmanız gerekecektir.

 • Evet, okuyucuda aşağıdaki özellikleri düzenlemek ve değiştirmek için yazılımı kullanabilirsiniz:

  Saat ve Tarih: Bilgisayarın saati ve tarihi ile eşleştirmek için okuyucunun saatini ve tarihini değiştirin. 12 saatlik veya 24 saatlik formatta olmak üzere saatin stilini değiştirebilirsiniz.

  DİKKAT: Zamanı ve tarihi doğru olarak ayarlamak çok önemlidir. Bu değerler Okuyucu verilerini ve ayarlarını etkiler.

  Sesler ve Titreşimler: Okuyucunun bildirim tonlarının ses yüksekliğini değiştirin ve bildirim tonlarını, bildirim titreşimlerini ve tuş tonlarını açın ve kapatın.

  Hedef Glukoz Aralığı: Okuyucu için hedef glukoz aralığını düzenler. Hedef Glukoz Aralığınızı sağlık uzmanınız ile birlikte belirleyin.

  Not: Okuyucuda, Hedef Glukoz Aralığı glukoz grafiklerinde görüntülenir ve Hedefte Geçirilen Zamanınızı hesaplamak için kullanılır.

  Okuyucu Profili: Raporlara basılacak adı ve/veya kimlik no'sunu değiştirin. Adı ve Kimlik No. Okuyucuya kaydedilecektir; ancak Okuyucunun kendisinde görünür olmayacaktır.

  Notlar: Glukoz okumalarınıza ve kan şekeri ölçüm sonuçlarınıza «Egzersiz» veya «Gıda» gibi notlar ekleyin ve kendi özel notlarınızı oluşturun.

  Hatırlatıcılar: Okuyucudaki «Glukozu Kontrol Et», «İnsülin Al» gibi hatırlatıcıları değiştirin veya düzenleyin veya kendi özel hatırlatıcılarınızı oluşturun.

 • Bir yazılım güncellemesi varsa, FreeStyle Libre yazılımı Ana Ekranında bir mesaj gösterilecektir. Güncellemeyi yapmak için ekrandaki talimatları takip edin.

  Not: Güncelleme bildirimlerini almak için etkin bir internet bağlantısına ihtiyaç vardır

 • Günlük rutininizin yönetiminde sizinle daha iyi bir iş çıkarmaları için verilerinizi sağlık uzmanınız ile paylaşmanız her zaman teşvik edilir.

  FreeStyle Libre yazılımı, siz ve sağlık uzmanınız tarafından ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

 • Bir yazılım güncellemesi varsa, FreeStyle Libre yazılımı Ana Ekranında bir mesaj gösterilecektir. Güncellemeyi yapmak için ekrandaki talimatları takip edin.

  Not: Güncelleme bildirimlerini almak için etkin bir internet bağlantısına ihtiyaç vardır

 • eA1c, seçilen zaman aralığı boyunca ortalama sensör glukozunu baz alan HbA1c için tahmini değerdir; eA1c, ekteki referanstan gelen formül kullanarak hesaplanır*. eA1c, laboratuvarda test edilen HbA1c'nin yerine geçmesi veya HbA1c'nin tahmin edilmesi için tasarlanmamıştır. Zaman içinde eA1c'de olan değişiklikleri izlemek için bu değeri de kullanabilirsiniz.
  * Nathan DM, Kuenen J, Borg R, et al. Translating the HbA1c assay into estimated average glucose values. Diabetes Care. 2008;31:1473-1478.

 • Birçok raporda bulunan Ambulatuvar Glukoz Profili (AGP) grafiği zaman içinde değişen glukoz düzeyleri için görsel bir referans sağlar. 5 günlük veya daha fazla sürelik sensör glukoz verileri 24 saatlik tek bir çizelgede birleştirilir ve bu verilerin grafiği çizilir. Verilerin bu şekilde grafiğini oluşturarak, günün belirli bir saatinde ortak olan değişkenlik örüntülerini seyirlerini görebilirsiniz.


 • Hayır, raporlara okuyucu bir bilgisayara bağlı olduğunda erişilebilir. Ancak sağlık uzmanınız e-posta üzerinden raporlarınızın pdf versiyonunu gönderebilirsiniz (sağlık uzmanınızın izni ile).

 • Hayır, Kolaylık için, okuyucuda kan glukozu ve keton okumaları için kullanılabilen, bütünleşik bir FreeStyle Optium kan glukoz ve keton metre bulunmaktadır.

 • Evet, entegre kan glukozu metresi kullanıldığı zaman sistem, entegre insülin dozu hesaplama fonksiyonu olduğundan önerilen yemek zamanı insülin dozunu hesaplayabilir.

  Bu özelliğin kan glukoz test bandı portu kullanıldığında çalıştığını ve sağlık uzmanı tarafından etkinleştirilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

 • Evet, Freestyle Libre Flash Glukoz Takip Sistemi, şeker hastalığı olan kişilerdeki (4 yaş veya daha büyük) interstisyel sıvı glukoz seviyelerini ölçmek için endikedir. Çocuklardaki kullanımı (4-17 yaş), en az 18 yaşında bir hasta yakınının gözetimini gerektirir.

 • İnsülin hesaplayıcı iki kurulum modunun birindeyken (Basit veya Gelişmiş) insülin hesaplayıcıya girilmiş ayarları kullanır; bu özellik insülin kullanımını anlamış olmayı ve sağlık uzmanı tarafından ayarlanmış olmayı gerektirir. Girdikleri ayarları, entegre kan glukoz metreden alınan glukoz okumasını ve kullanıcının sağladığı karbonhidrat bilgisini (gramaj veya porsiyon olarak) kullanarak okuyucudaki insülin hesaplama yazılımı önerilen insülin dozunu hesaplar.

 • Hayır, insülin hesaplayıcı, yalnızca hızlı etki eden (yemek zamanı veya kısa etkili) insülin dozlarında size yardımcı olabilir. İnsülin hesaplayıcınız sağlık uzmanınız tarafından ayarlanmalıdır.

 • 'Basit ayar, yemeklerden önce sabit dozda hızlı etki eden insülin kullanan kullanıcılar içindir. 'Gelişmiş ayar' karbonhidrat sayımı yapan ve/veya yemeklerde hızlı etki eden insülin dozlarını ayarlamak için doğrulama faktörü kullanan kullanıcılar içindir. İnsülin hesaplayıcınız sağlık uzmanınız tarafından ayarlanmalıdır.

 • FreeStyle Optium b-keton test bantlarını (reçeteyle satılır) kullanarak kan keton düzeylerinizi kontrol etmek için bütünleşik metreyi kullanabilirsiniz. Kan keton testini yalnızca parmak ucunuza uygulayabilirsiniz. Test bandı talimatlarını bütünleşik metreyi kullanmadan önce test bandı kullanma talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

 • 'Flaş glukoz takip glukoz okumalarını fark ettirmeden elde etmenin yeni, kullanıcı dostu bir yoludur. Flaş glukoz takip sistemi mevcut glukoz okumasını gösteren eksiksiz bir tablo sunar ve bunun yanında sensörü okuyucuya okutarak glukoz düzeylerinizin nasıl değiştiğini anlık olarak görebilirsiniz. Flaş glukoz takip sisteminin eşsiz kılan şey okuyucunun sensörü hızlı bir şekilde okuyarak, mevcut glukoz okumasını, 8 saatlik geçmişi ve glukoz seviyesinin yukarı çıkıp çıkmadığını, aşağı inip inmediğini ve istikrarlı bir seyir izleyip izlemediğini gösteren trend okunu içeren eksiksiz bir tablo sunar.

 • 'Flash' kullanıcıların sensörü okuyucuya okutarak hızlıca glukoz okumaları aldığı anlamına gelmektedir. Flaş glukoz takibi aynı zamanda diyabetli insanlara ve sağlık uzmanlarını flash bilgi sunar.

 • 'Glukoz okumasını elde etmek için okuyucu ile sensör üzerinde hızlı, bir saniyelik okutma yapın.
  Bu kolay okutma, kan glukoz testine göre rutin parmak delimi işlemine gerek duymadan daha fazla bilgi sağlar. FreeStyle Libre sistemi glukoz verilerinizin açık bir analizini sunan özet raporlar oluşturan bir yazılım da içermektedir.
  Bir kan glukoz metresi kullanılarak yapılan parmak delme testi, interstisyel sıvı glukoz düzeyleri kandaki glukoz düzeylerini isabetli olarak yansıtmadığında veya hipoglisemi veya yaklaşan hipoglisemi sistem tarafından rapor edildiğinde veya semptomlar sistem okumalarıyla uyuşmadığında hızla değişen glukoz düzeyleri sırasında gereklidir.

 • 'Hayır, FreeStyle Libre sensörü üretim süreci sırasında kalibre edilir; bu yüzden kalibre etmenize gerek yoktur. Sensör okutma ile aktive olur ve daha sonra 1 saatlik ısınma periyodunun ardından, glukoz okumalarını otomatik olarak kaydetmeye başlar.

 • 'Geleneksel kan glukoz takibi kullanıcılara farklı zaman noktalarını temsil eden glukoz okumaları sağlar. Kullanıcılar glukoz düzeylerinin nasıl değiştiği hakkında veya glukoz düzeylerinin hangi yönde seyrettiği hakkında bilgi almazlar. Böyle bir bilgi olmadan, önemli glukoz dalgalanmalarını, inişleri ve çıkışları kaçırmak kolaydır. Freestyle Libre sistemi glukoz okumalarını almak için yeni bir yoldur. Sensörü okuyucuya okutarak  güncel glukoz okumalarını almalarını sağlar ve glukoz değişiklikleri ile ilgili eksiksiz bir tablo sunar.

 • FreeStyle Libre 4 yas ve üzeri diyabetli çocuklarda kullanılabilir. Çocuklarda en az 18 yasındaki bir hasta yakını tarafından kontrol edilmelidir. Hasta yakını, çocukların FreeStyle Libre kullanmasına ve ölçümlerin yorumlanmasına yardımcı olmalıdır.

 • 'Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır.

  Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

 • 'Hem sensör hem de okuyucu 4°C ile 30°C arasında saklanmalıdır.

 • 'FreeStyle Libre Flaş Glukoz Takip Sistemi glukoz düzeylerinin hangi yönde ve ne kadar hızlı değiştiğini söyleyen glukoz okumaları ile birlikte bir Trend Oku gösterir. Bu yüzden, istediğiniz zaman sadece güncel glukoz düzeyinizi öğrenmekle kalmayacaksınız; aynı zamdan glukoz düzeyinizi hangi yönde ilerlediğini de göreceksiniz. Trend Okunun yönüne bağlı olarak, glukoz düzeylerinizin yükselip yükselmediğini, düşüp düşmediğini veya istikrarlı olup olmadığını tespit edebileceksiniz.

 • 'Abbott Diabetes Care ürünlerini kullanıcılar için güvenli kılma konusunda kararlıdır. Girişten sonra sensör ve vücudun ekilibre edilmesi gerekir (oturtulması). Araştırmanlarımız yoluyla, bu ekilibrasyon gerçekleşene kadar glukoz doğru bir şekilde ölçmenin her zaman kolay olmadığını tespit ettik. Bu yüzden, doğru glukoz okumaları sağlaması için sistemin 1 saat boyunca ekilibre olmasına izin verdik.


 • Siparişinizden memnun olmadıysanız, aşağıdaki kriterleri karşılamak kaydıyla 14 teslimat gününde ürünü bize geri iade edebilirsiniz:

   

  Açılmış Dış Ambalaj – Sensörler

  Sensörlerin dış ambalajı açılmış olsa bile sensörleri teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde ürünü iade edebilirsiniz.

   

  Sensörleri iade etmek isterseniz, sensörleri  nasıl iade edebileceğiniz konusunda size tavsiye de bulanabilecek Freestyle Libre satın alma ve eğitim noktanızla lütfen iletişime geçin.

   

  Sensörler açılmadıysa ve sensörleri 14 gün içinde iade ettiğiniz taktirde, size satın aldığınız fiyat üzerinden para iadesi yapılacaktır.

   

  Açılmış Sensörler

  Sensör paketini açmanız halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle sensör iade kabul edilmemektedir. Ambalajda yer alan talimatlar doğrultusunda sensörü atmanız gerekir.

   

  Açılmış sensörler için para iadesi yapılmaz.

   

  Açılmış Okuyucu

  Okuyucunuzu açmanız halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle okuyucu iade kabul edilmemektedir. Ambalajda yer alan talimatlar doğrultusunda okuyucuyu atmanız gerekir.

   

  Açılmış okuyucu için para iadesi yapılmaz.

   

   

   

 • 14 günden daha uzun bir süre önce teslim edilmiş ürünleri sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebiliriz. Bu durumda, satın alma işleminizi gerçekleştirdiğiniz FreeStyle Libre satın alma ve eğitim noktanızla irtibata geçerek iade sürecini yönetebilirsiniz.

 • Yanlış bir ürün teslim aldıysanız, lütfen satın alma işleminizi gerçekleştirdiğiniz FreeStyle Libre noktanızla irtibata geçin ve şikayet kaydı oluşturup, para iadesi veya değiştirme talep edin.


ÖN SİPARİŞ VER

Başlangıç paketinizin, sensörünüzün veya okuyucunuzun ön siparişini verin.

Ön Sipariş Ver

Destek

Daha fazla bilgi için eğitim videoları ve sıkça sorulan sorulara göz atabilir, 0850 577 75 04 Abbott FreeStyle Libre Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirsiniz.

Yardım için tıklayın
BU ÜRÜN HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ?
BURAYA TIKLAYIN